Haber

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Cenevre’de ikili, bölgesel ve uluslararası konuları görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Finlandiya, Belçika, Endonezya ve Ermenistan dışişleri bakanları ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkilerdeki sorunları değerlendirdi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 52. oturumuna katılmak üzere Cenevre’de bulunan Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, çok sayıda görüşme yaptı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile bir araya gelen Abdullahiyan, ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkilerin yanı sıra İran’la nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) dönüş müzakerelerine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Nükleer müzakerelere ilişkin süreci değerlendiren Abdullahiyan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi’nin yakın gelecekte Tahran’a gerçekleştirilmesi planlanan ziyaret konusunda mutabakata varıldığını belirterek, müzakerelerle gerekli ilerlemenin kaydedilmesini umduğunu belirtti. IAEA, İran’ın nükleer faaliyetlerinin teknik yönlerinde.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile de bir araya gelen Abdullahiyan, iki ülke arasındaki esir takasına ilişkin görüşmeleri değerlendirerek, konuşma sorununu daha önce varılan anlaşma çerçevesinde çözmeye hazır olduklarını kaydetti.

İran ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi arasında gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkiler, uluslararası ve bölgesel konular da ele alındı.

Abdullahiyan’a Cenevre ziyaretinde İran Yargı Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri Kazım Garibabadi ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de eşlik etti.

habergerger.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu