Haber

Kazakistan: Çin’in Ukrayna’daki krizin siyasi çözümü konusundaki duruşu desteği hak ediyor

Kazakistan, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşının siyasi çözümü konusundaki tutumunu desteklediğini belirterek, devletlerin egemenliğine saygı gösterilmesi konusundaki tezini yineledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ukrayna’daki krizin siyasi çözümü konusundaki tutumuna ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

“Kazakistan Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin, devletlerin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliği çerçevesinde akan kanın durdurulmasına katkıda bulunmayı hak eden Ukrayna krizinin siyasi analizi konusundaki tutumunu memnuniyetle karşılamaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın temel unsurlarına uygun” denildi. ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Askeri çatışmaya dahil olan tarafların yeterli iradeyi göstermelerini, çatışmayı durdurmalarını ve bir an önce müzakere masasına oturmalarını ve uluslararası toplumun duruma diplomatik bir çözüm bulması için katkıda bulunmalarını destekliyoruz” denildi. ” denildi.

Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılı olan 24 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı, taraflar arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması ve silahlı çatışmanın durdurulması için 12 maddelik bir “çözüm planı” açıkladı.

habergolhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu