Haber

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı, Fransız ve Rus yetkililerle seçim konusunu görüştü

Libya Cumhurbaşkanlığı Kurulu Lideri Muhammed el-Menfi, Fransız ve Rus yetkililerle bu yıl ülkesinde yapılması planlanan seçimler konusunu görüştü.

Libya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Aksi, Fransa’nın Libya Özel Temsilcisi Paul Soler’i kabul etti. Başkent Trablus’ta düzenlenen görüşmeye Fransa’nın Libya Büyükelçisi Mostafa Mihraje de katıldı.

Görüşmede Libya’daki siyasi durum ele alındı.

Olumsuz görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilere, Fransa’nın Libya’da istikrar ve ateşkes için Başkanlık Konseyi’ni destekleme çabalarına ve 5+5 Karma Askeri Komite toplantılarına ev sahipliği yapmasına övgüde bulundu.

Başkanlık Divanı’ndan yapılan bir diğer açıklamada Menfi’nin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin ile bir görüşme yaptığı belirtildi.

Açıklamada, görüşmenin Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda gerçekleştiği belirtilirken, görüşme tarihi hakkında bilgi verilmedi.

Menfi ve Vershinin’in Libya’daki siyasi gelişmeleri ele aldıkları vurgulanarak, ülkede bu yıl cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılmasına destek çabalarının ele alındığı kaydedildi.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki hükümetin daha olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, 27 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’nde bu yıl Libya’da seçimler yapmak üzere üst düzey bir komite kurulmasını önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu