Ekonomi

Otomotiv Sektöründe Fahiş Fiyatlara ve Stokçuluğa Karşı Alınan Tedbirler Sonucu Yasadışı Reklam Sayısı Azaldı

Ticaret Bakanlığı’nın otomotiv sektöründeki fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı aldığı tedbirler sonucunda; Kaçak ilan sayısında ciddi düşüş olduğu, galerilerdeki sıfır arabalara ulaşım sorununun ortadan kalktığı, 3 hafta boyunca fiyatlarda artış olmadığı ve bazı düşüşlerin gözlendiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın başkanlığında otomotiv sektörüne ilişkin tüm şube menfaat sahiplerinin katılımıyla görüşme ve toplantılar yapılarak değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda otomotiv pazarında oluşan köpüğün Ağustos-Eylül ayı gibi kalkmaya başlayacağı kanaatine varıldı. Çalışmalar kapsamında, galerilerin sıfır ve ikinci el eserleri de dahil olmak üzere internet sitelerinde yer alan ilanların içeriğine ve çoğunlukla kişisel ilanların içeriğine ilişkin düzenlemeler yapılmış ve bunlarla ilgili düzenlemeler yapılmıştır. çoraba bir darbe.

‘ARAÇ BAŞINA 300 BİN LİRA İDARİ PARA CEZASI’ Açıklamada, “Bu noktada son düzenlememiz olan araç alım satımında kurallara aykırı olarak araç başına 300 bin TL idari para cezası uygulanması ile , yasa dışı ilan sayısı önemli ölçüde azaldı.Ancak vatandaşımızda fiyatların düşeceği beklentisi ağırlık kazandığı için bu aşamada 2.el araç alım satımında bir yavaşlama olduğu gözlendi. bu iyileşme ve yatay seyir sürecinin fiyatlar düşene kadar bir süre daha devam etmesi umulmaktadır.Fiyat normalleşmesi, iyi niyetli ve iş ahlakına uygun hareket etmeyen oto bayilerinin piyasayı manipüle etmesinden kaynaklanan bir süreçte gerçekleşmektedir. piyasada ve sayıları oldukça fazla.Yüksek kazanç alışkanlıklarından vazgeçmek için direnenlere rağmen 3 haftadır fiyatlara zam yapılmadı, şu anda süreç planlanıyor.”EK ÖNLEMLER UYGULANACAK”Açıklamada, “Vatandaşlarımızdan beklentimiz; yasal olmayan yollara başvuran oto bayi veya kuruluşların Bakanlığımızın ilgili birimlerine bildirimde bulunmaları ve hiçbir şekilde yasal güvencesi olmaksızın kimseye nakit olarak fazla para vermemeleri gerektiği belirtilmiştir. piyasayı tahrik eden şahıslara yer açmamaları. Herkes kurallara uyduğunda ve fırsatçılar ödüllendirilmediğinde otomotiv sektöründeki suni sorunlar analiz edilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın istediği şartlar yeniden tesis edilmiş olacaktır. Ticaret Bakanlığı olarak otomotiv sektörü ve diğer tüm ticari alanlarda piyasa bozucu faaliyetleri dikkatle izlemeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı mağdur edenler hakkında yasal yaptırımlar devreye alınacak, ilave tedbir ve düzenlemeler hızla hayata geçirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu