Ekonomi

Avlanma yasağıyla balık fiyatında yüzde 10’luk artış bekleniyor

İncil Demir

Trol ve gırgır avcılığının yasaklanması nedeniyle balık çeşitlerinde azalma olacağını, 40-50 çeşit balığın 15 çeşide düşeceğini, av yasağıyla birlikte balık fiyatlarında yüzde 10’luk artış olacağını kaydetti. .

Uluslararası av izinli teknelerin avlanma yasağı süresince kesintiye uğramaması için taze balık sıkıntısı yaşanmayacağına işaret eden Polat, “Mersin’de av yasağı olmayan tek balık sardalyedir. Sardalya yılın 12 ayı denizden çıkar.

Şu anda çipura ve levrek 120 TL, gümüş balık 70 TL. En uygun balık sardalya ve hamsidir ve fiyatı 35-40 TL arasında değişmektedir. Polat, ramazanın ilk haftasında satışların düşmesinin ardından havaların soğumasıyla vatandaşların balığa yöneldiğini belirtti.

Polat, balık sektöründeki sorunların başında akaryakıt fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artışa da dikkat çekti. Gemilerin yüzde 95’inin mazotla çalıştığını ve birkaç yıl öncesine kadar akaryakıt fiyatlarında Tarım Bakanlığı’ndan destek aldıklarını kaydeden Polat, “Özellikle balıkçılar için mazotta yüzde 30 indirim talep ediyoruz.”

karasuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu